فیلتر یخچال

فیلتر

فیلتر یخچال ساید

فیلتر آب

فیلتر یخچال
فیلتر

فیلتر یخچال ساید

فیلتر

فیلتر

فیلتر آب

فیلتر یخچال
فیلتر
فیلتر یخچال فیلتر آب فیلتر یخچال ساید فیلتر یخچال فیلتر یخچال
 
شماره سفارشات :  02122085150

ارسال رایگان به سراسر ایران

  برای ارسال عکس فیلتر در تلگرام کلیک نمایید

راهنمای جامع خرید فیلتر یخچال

در راهنمای خرید فیلتر تمامی توضیحات از تشخیص دارا بودن فیلتر داخلی یا بیرونی و نوع فیلتر ،با تفکیک برند، نحوه نصب، نحوه ریست، توصیه ها سوالات متداول شما و هر آنچه که باید بدانید، کاملا توضیح داده شده است.

لطفا قبل از هرگونه تماس روی لینک زیر کلیک کنید.

سوالات متداول درباره فیلترهای یخچال ساید

1.حداکثر مدت زمان استفاده از فیلتر یخچال ساید چقدر است؟ 2.چگونگی نصب فیلتر یخچال 3.نحوه ریست چراغ فیلتر یخچال 4.علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال 5.علت کم شدن فشار آب یخچال،نساختن یخ و بوی بد آب چیست؟ 6. علت سیاهی آب خروجی در ابتدای نصب 7.چه تعداد فیلتر بیرونی کافیست؟ 8.مضرات عدم تعویض فیلتر یخچال 9. آیا به نصاب نیاز است؟ 10.راهنمای جامع خرید فیلتر

فیلتر های استاندارد یخچال ساید سامسونگ

درباره شرکت سامسونگ

Samsung Group یک شرکت چند ملیتی و بین المللی است که تاسیس آن به سال ۱۹۳۸ در کره جنوبی بر می گردد. سامسونگ گروپ دارای خوشه های صنعتی مختلفی است که محصولات متنوعی را در شاخه های زیر تولید می کنند:

فیلتر یخچال ساید سامسونگ

    پوشاک
    مواد شیمیایی
    محصولات الکترونیکی مصرفی
    قطعات الکترونیکی
    تجهیزات پزشکی
    نیمه رساناها
    کشتی
    تجهیزات مخابراتی

سامسونگ گروپ همچنین خدمات مختلفی را نیز در سطح دنیا ارائه می کند:

    تبلیغات
    ساختمان سازی
    سرگرمی
    خدمات مالی
    خدمات مرتبط با تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات
    خدمات دارویی
    خدمات خرده فروشی

مقر اصلی سامسونگ که در سئول تاسیس شد، اکنون در شهر سامسونگ واقع شده. موسس اولیه آن آقای لی بیونگ-چول است.
تاریخچه مختصر

سامسونگ در سال ۱۹۳۸ توسط لی بیونگ-چول به عنوان یک شرکت تجاری تاسیس شد. در طول سه دهه ای که در ادامه آمد، این گروه تجاری به بخش های مختلفی از جمله فرآوری غذا، پارچه، خدمات بیمه و خرده فروشی تقسیم شد. در اواخر دهه ۱۹۶۰ سامسونگ وارد صنایع الکترونیک و ساختمان سازی و کشتی سازی شد و این فعالیت های جدید زمینه رشد خیره کننده اش را فراهم آورد.

به دنبال مرگ آقای چول در سال ۱۹۸۷ سامسونگ به ۴ کسب و کار مجزا تقسیم شد: گروه سامسونگ، گروه Shinsegae، گروه CJ، گروه Hansol. از دهه ۱۹۹۰ به این طرف سامسونگ فعالیت های خود را به چهار گوشه دنیا گسترش داده و به خصوص تولیداتش در زمینه تلفن های همراه و نیمه رسانا ها به منبع عمده درآمد آن تبدیل شده. از بزرگترین زیر شاخه های سامسونگ گروپ، می توان به سامسونگ الکترونیکس اشاره کرد که پردرآمدترین شرکت تکنولوژی دنیا و از نظر سود در بین ۴ شرکت برتر است.

سامسونگ گروپ تاثیر غیر قابل انکاری بر رشد و توسعه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه های کره جنوبی گذاشته و شرکت های تابعه آن حدود یک پنجم کل صادرات کره جنوبی را رقم می زنند. درآمد سامسونگ در حدود ۱۷٪ از تولید ناخالص داخلی کره جنوبی که بیش از ۱۰۸۲ میلیارد دلار است را تشکیل داده. درآمد سامسونگ گروپ در سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۶۵ میلیارد دلار بود و سود آن در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۰ میلیارد دلار. این شرکت با دارایی ۵۹۰ میلیارد دلار (۲۵۶ میلیارد دلار نقد)، بیش از ۴۲۷ هزار کارمند در سرتاسر دنیا دارد.


زیرشاخه های سامسونگ عبارت هستند از:

    Samsung Electronics
    Samsung Life Insurance
    Samsung Fire & Marine Insurance
    Samsung Heavy Industries
    Samsung C&T
    Samsung SDS
    Samsung Techwin

سامسونگ الکترونیکس

سال های اولیه (۱۹۶۹ تا ۱۹۸۷). در ابتدا محصولات الکترونیکی سامسونگ عبارت بودند از تلویزیون، ماشین حساب، یخچال، تهویه مطبوع، و ماشین های شوینده. سپس سامسونگ گروپ در سال ۱۹۷۰ با شراکت NEC، شاخه Samsung-NEC را برای تولید وسایل خانگی و صوتی و تصویری تاسیس کرد که در سال ۱۹۷۴ کار آن به تولید نیمه رساناها گسترش یافت.

تا ۱۹۸۱ صنایع الکتریکی سامسونگ ۱۰ میلیون تلویزیون سیاه-و-سفید تولید کرده بود. در فوریه ۱۹۸۳ موسس سامسونگ آقای لی بیونگ-چول اعلام کرد که سامسونگ شروع به تولید DRAM خواهد کرد. در سال ۱۹۸۸ صنایع الکتریکی سامسونگ با بخش های نیمه رسانا و ارتباطات تلفیق شدند تا سامسونگ الکتریک شکل بگیرد.

مشکلات تولید (۱۹۸۸ تا ۱۹۹۵). سامسونگ الکترونیکس در سال ۱۹۸۸ اولین تلفن همراه خود را در بازار عرضه کرد. در دهه ۱۹۹۰ موتورولا ۶۰ درصد بازار آن کشور را در اختیار داشت و سامسونگ فقط ۱۰ درصد را. در آن سال ها سامسونگ با مشکل کیفیت و رده پایین بودن محصولات روبرو بود و در میانه دهه ۹۰ حتی بحث خروج از این بازار، در داخل شرکت طرح شد.

تولید قطعات (۱۹۵۵ تا ۲۰۰۸). لی کان-هی فرزند و جانشین آقای چول، تصمیم به تغییر استراتژی سامسونگ گرفت. شرکت با کنار گذاشتن تولید محصولات کم-فروش و ضعیف، رو به تولید و دیزاین قطعات و سرمایه گذاری در ساخت تکنولوژی های جدید برای شرکت های دیگر آورد. علاوه بر این، سامسونگ با تعیین یک هدف ۱۰ ساله، تصمیم گرفت گذشته خود به عنوان “برندی ارزان” را کنار بگذارد و سونی را به عنوان برترین تولیدکننده محصولات الکترونیکی مصرفی کنار بزند.

تصمیم بر شناخت روش ساخت محصولات و جلودار شدن در تکنولوژی های مهم طی سال های بعد به اجرا در آمد. دور شدن سامسونگ ار بازارهای مصرفی، با پشتیبانی مالی از رویدادهای ورزشی بزرگ همراه شد تا به این شکل برند از یادها نرود. به عنوان یک تجارت خانوادگی در کره جنوبی، سامسونگ گروپ از ثروت انباشته خود برای سرمایه گذاری و توسعه تکنولوژی های جدید استفاده کرد، و نه برای ساخت محصولاتی که اثر محسوسی بر درآمدهای شرکت نداشتند.

به عنوان مثال، سامسونگ اولین DRAM با ظرفیت ۶۴ مگابایت، اولین DRAM با ظرفیت ۲۵۶ مگابایت، اولین DRAM با ظرفیت ۱ گیگابایت را در سال های ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ به دنیا معرفی کرد. در سال ۲۰۰۴ سامسونگ اولین حافظه ۸ گیگابایتی از نوع NAND را ساخت و در سال ۲۰۰۵ قرارداد تامین آن برای اپل را بست و تا همین سال ۲۰۱۴ همچنان از تامین کنندگان اصلی قطعات مورد نیاز اپل است.

محصولات مصرفی (۲۰۰۸ تا امروز). سامسونگ برای ۴ سال پیاپی، از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ سود خالصی بالاتر از ۵٪ را ثبت کرد، آن هم در دورانی که ۱۶ شرکت از بین ۳۰ شرکت کره جنوبی به خاطر بحران های بی سابقه به تعطیلی کشیده شدند. در سال ۲۰۰۵ بود که سامسونگ الکترونیکس برای اولین بار از رقیب خود سونی پیشی گرفت و شرکت شماره ۲۰ در بین برندهای محبوب دنیا شد. در سال ۲۰۰۷ سامسونگ تبدیل به دومین شرکت بزرگ سازنده تلفن های همراه در دنیا شد و برای اولین بار از موتورولا جلو زد. در سال ۲۰۰۹ سامسونگ به درآمد کلی ۱۱۷.۴ میلیارد دلار رسید و از نظر میزان فروش، بالاتر از HP در صدر بزرگترین شرکت های تکنولوژی دنیا نشست.

با وجود رشد قوی، سامسونگ و رییس هیئت مدیره اش آقای لی کان-هی، به خاطر عدم اعتماد به ثبات درآمدی و توجه ویژه به بحران های آینده، شهرت زیادی کسب کردند. آقای کان-هی که بعد از یک بازنشستگی موقت به سامسونگ برگشت، در جایی گفت: “آینده سامسونگ الکترونیکس تضمین شده نیست زیرا محصولات پرچمدار ما تا ۱۰ سال دیگر منسوخ خواهند شد” و از این رو شرکت را به نوآوری و اختراع محصولات جدید ترغیب کرد.

سامسونگ به خاطر استراتژی مدیریتی اش که از آغاز هزاره دوم میلادی در پیش گرفته شد، و نیز توجه ویژه به نوآوری به عنوان بخشی از هسته استراتژی های مدیریتی اش شناخته شده و طبق سند چشم انداز شرکت، قرار است تا سال ۲۰۲۰ به درآمد سالانه ۴۰۰ میلیارد دلار دست یابد. سامسونگ که بیش از ۲۴ مرکز تحقیق و توسعه در سرتاسر دنیا دارد، به دنبال پیشتازی در حوزه های تولید چیپ حافظه و همچنین تلویزیون و موبایل است.

فروش کسب و کار تولید هارد دیسک به شرکت SEAGATE در سال ۲۰۱۱ به مبلغ ۱.۴ میلیارد دلار (۹.۶ درصد سهام سیگیت و بقیه نقد) بخشی از استراتژی تمرکز شرکت است. در فصل اول ۲۰۱۲ سامسونگ با جلو زدن از نوکیا تبدیل به بزرگترین فروشنده تلفن های همراه در دنیا شد و البته در کنار آن، تبدیل به بزرگ ترین فروشنده تلفن های هوشمند با دو برند گلکسی اس و گلکسی نوت. سامسونگ با تولید تلفن های هوشمند و تبلت های متنوع با قیمت های مختلف، سعی در جلب انواع سلیقه ها در گوشه و کنار دنیا دارد و به بازارهای مهمی مانند ایالات متحده و چین نیز نگاه ویژه دارد.
محصولات
صفحات نمایش LCD و LED

سامسونگ از سال ۲۰۰۴ تبدیل به بزرگترین تولید کننده صفحات OLED شد، آن موقع سهمی ۴۰ درصدی از بازار جهانی داشت و تا سال ۲۰۱۰ سهمش در بازار AMOLED ها به ۹۸ درصد رسید. سامسونگ در حال حاضر از برند Super AMOLED در تلفن های هوشمند پرچمدار خود استفاده می کند. این شرکت که در تولید مانیتورها و تلویزیون های LCD و LED نیز سابقه ای طولانی دارد در جریان CES 2013 (ژانویه ۲۰۱۳) اولین تلویزیون OLED خمیده دنیا را معرفی کرد.
تلفن های هوشمند

سامسونگ با دو برند Galaxy S و Galaxy Note خود را در کنار iPhone اپل به خوبی جا انداخته و هر سال میلیون ها محصول اندرویدی را به فروش می رساند. بازاریابی بسیار قوی در سرتاسر دنیا، استفاده از رابط کاربری اختصاصی با امکانات بیشتر نسبت به اندروید گوگل، استفاده از نمایشگرهای با کیفیت Super AMOLED، استفاده از چیپ های پردازشی قدرتمند، و همکاری نزدیک با شرکت های مخابراتی دنیا، دلایل اصلی رسیدن به این جایگاه هستند.

در سال ۲۰۱۳ سامسونگ تنها دو سیستم عامل اندروید و ویندوزفون را در چرخه نگه داشت و سایر سیستم عامل ها (مثلا Bada و Symbian) را از رده خارج کرد. در این سال ۴۳ تلفن و تبلت اندرویدی به همراه ۲ تلفن ویندوزفونی عرضه کرد و همچنان کار بر روی سیستم عامل تایزن را ادامه داد که انتظار می رود در سال ۲۰۱۴ اولین محصول مصرفی مجهز به آن را به فروش بگذارد. سامسونگ با بازاریابی و عرضه قوی در بازارهای در حال توسعه ای مثل چین و هند و خاورمیانه، توانست در سال ۲۰۱۳ پذیرش چشمگیری را در بین مصرف کنندگان رقم بزند.
نیمه رساناها

سامسونگ از سال ۱۹۹۳ به این سو، بزرگترین تولیدکننده چیپ های حافظه است. این شرکت تولید حافظه های NAND Flash کلاس ۳۰ نانومتر را در سال ۲۰۰۹ شروع کرد، و آن را در سال ۲۰۱۰ با تولید انبوه DRAM کلاس ۳۰ نانومتری و NAND Flash کلاس ۲۰ نانومتری (هر دو، اولین نمونه ها در دنیا) ادامه داد. سامسونگ به تولید چیپ های پردازشی برای تلفن ها و تبلت های خود و سایر شرکت ها نیز می پردازد به طوری که یکی از تامین کنندگان اصلی تراشه های A6 و A7 آیفون و آیپد برای اپل است.

انتظار می رود سامسونگ که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ هر سال رشد ۱۳.۵ درصدی را -در مقایسه با رشد ۳.۴ درصدی اینتل- به دست آورده، در سال ۲۰۱۴ تبدیل به بزرگترین تولیدکننده چیپ های نیمه رسانا شود.
تلویزیون

سامسونگ سال ها است در این صنعت حضور دارد. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ چهار سال پیاپی بیشترین سهم را در بازار تلویزیون داشته و در سال ۲۰۱۰ اولین تلویزیون تمام اچ.دی سه بعدی از نوع ال.ای.دی را معرفی کرد که در ۶ ماه اول به فروش ۱ میلیونی رسید. سامسونگ از سال ۲۰۰۷ تلویزیون های اینترنتی به فروش می رساند که تماشاگر را قادر به دریافت اطلاعات از اینترنت -در حین مشاهده تلویزیون- می کنند. با استفاده از تلویزیون های هوشمند سامسونگ که در سال های بعدی معرفی شدند نیز امکان نصب اپلیکیشن بر روی برخی تلویزیون های سامسونگ میسر شد.
سایر محصولات

سامسونگ الکترونیکس محصولات متنوع دیگری نیز معرفی می کند. از پرینترهای لیزری تک رنگ، تا پرینترهای رنگی (لیزری و جوهر افشان)، تا پرینترهای چند کاره گرفته و سایر محصولات از قبیل دوربین های دیجیتال، کم کوردر، لپتاپ، کامپیوتر دسکتاپ، و پخش کننده های موسیقی.
مدیریت سامسونگ

در دسامبر ۲۰۱۰ سامسونگ از سیستم مدیریتی با یک مدیرعامل (به نام چوی جی-سانگ) به مدیریتی با دو مدیر عامل تغییر وضعیت داد که در آن آقای جی-سانگ مدیرعامل و نائب رییس هیئت مدیره شد و لی جائه-یونگ مدیر ارشد عملیات ها و رییس اجرایی. در سال ۲۰۱۲ نیز کوون او-هیان، به نائب رئیسی هیئت مدیره و مدیرعاملی سامسونگ الکترونیکس منصوب شد.

این مدیران ارشد، جوانی را به راس هرم مدیریتی سامسونگ آوردند. البته برخی مدیران نیز با رنگ کردن موهای خود، سعی در داشتن ظاهری جوان دارند. در سال ۲۰۱۲ بود که سامسونگ مدیر محصولات موبایل، آقای جِی کِی شین را به سمت رییس و مدیرعامل سامسونگ الکترونیکس برای محصولات مصرفی موبایل منصوب کرد تا شرکت با ۳ مدیرعامل به کار ادامه دهد.

افراد کلیدی سامسونگ الکترونیکس عبارت هستند از:

    لی کان-هی، رئیس هیئت مدیره سامسونگ الکترونیکس
    لی جائه یونگ، نائب رئیس هیئت مدیره سامسونگ الکترونیکس
    کوون او-هیان، نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سامسونگ الکترونیکس
    جِی کِی شین، رئیس سامسونگ الکترونیکس
    بی کِی یون، رئیس و مدیر عامل سامسونگ الکترونیکس

 

  • فیلتر یخچال سامسونگ
  • فیلتر آب یخچال ساید بای ساید
  • فیلتر اب یخچال ساید بای ساید
  • طریقه نصب یخچال ساید بای ساید
  • فیلتر آب یخچال ساید سامسونگ
  • فیلتر یخچال ساید
  • تعویض فیلتر یخچال سامسونگ
  • فیلتر‏ ‏آب‏ ‏برای‏ ‏ساید‏ ‏بای‏ ‏ساید
  • فیلتر یخچال سامسونگ خرید
  • عملکردفیلتر یخچال ساید سامسونگ

 

Samsung Electronics Co., Ltd. (Korean: 삼성전자; Hanja: 三星電子) is a South Korean multinational electronics company headquartered in Suwon, South Korea.[1] It is the flagship subsidiary of the Samsung Group, accounting for 70% of the group's revenue in 2012,[3] and has been the world's largest information technology company by revenue since 2009.[4] Samsung Electronics has assembly plants and sales networks in 80 countries and employs around 370,000 people.[5] Since 2012, the CEO is Kwon Oh-Hyun.[6]

Samsung has long been a major manufacturer of electronic components such as lithium-ion batteries, semiconductors, chips, flash memory and hard drive devices for clients such as Apple, Sony, HTC and Nokia.[7][8]

In recent years, the company has diversified into consumer electronics.[9][not in citation given] It is the world's largest manufacturer of mobile phones and smartphones fueled by the popularity of its Samsung Galaxy line of devices.[10] The company is also a major vendor of tablet computers, particularly its Android-powered Samsung Galaxy Tab collection, and is generally regarded as pioneering the phablet market through the Samsung Galaxy Note family of devices.[11]

Samsung has been the world's largest manufacturer of LCD panels since 2002, the world's largest television manufacturer since 2006,[12] and world's largest manufacturer of mobile phones since 2011.[13] Samsung Electronics displaced Apple Inc. as the world's largest technology company in 2011 and is a major part of the South Korean economy. In June 2014 Samsung published the Tizen OS with the new Samsung Z.
History
1969–1987: Early years

Samsung Electric Industries was established as an industry Samsung Group in 1969 in Suwon, South Korea.[14] Its early products were electronic and electrical appliances including televisions, calculators, refrigerators, air conditioners and washing machines. In 1970, Samsung Group established another subsidiary, Samsung-NEC, jointly with Japan's NEC Corporation to manufacture home appliances and audiovisual devices. In 1974, the group expanded into the semiconductor business by acquiring Korea Semiconductor, one of the first chip-making facilities in the country at the time. The acquisition of Korea Telecommunications, an electronic switching system producer, was completed at the start of the next decade in 1980.

By 1981, Samsung Electric Industries had manufactured over 10 million black-and-white televisions. In February 1983, Samsung's founder, Lee Byung-chull, along with the board of the samsung industry and corporation agreement and help by sponsoring the event, made an announcement later dubbed the "Tokyo declaration", in which he declared that Samsung intended to become a DRAM (dynamic random access memory) vendor. One year later, Samsung became the third company in the world to develop a 64 kb DRAM.[citation needed] In 1988, Samsung Electric Industries merged with Samsung Semiconductor & Communications to form Samsung Electronics, as before that, they had not been one company and had not been a leading corporation together, but they were not rivals, as they had been in talks for a time, until they finally merged.
1988–1995: Consumer struggles

Samsung Electronics launched its first mobile phone in 1988, in the South Korean market.[15] Sales were initially poor and by the early 1990s, Motorola held a market share of over 60 percent in the country's mobile phone market compared to just 10 percent for Samsung.[15] Samsung's mobile phone division also struggled with poor quality and inferior products until the mid-1990s and exit from the sector was a frequent topic of discussion within the company.[16]
1995–2008: Component manufacturing

It was decided by Lee Kun-Hee that Samsung needed to change strategy. The company shelved the production of many under-selling product lines and instead pursued a process of designing and manufacturing components and investing in new technologies for other companies. In addition, Samsung outlined a 10-year plan to shrug off its image as a "budget brand" and to challenge Sony as the world's largest consumer electronics manufacturer. It was hoped in this way Samsung would gain an understanding of how products are made and give a technological lead sometime in the future. This patient vertical integration strategy of manufacturing components has borne fruit for Samsung in the late-2000s.[17]

As Samsung shifted away from consumer markets, the company devised a plan to sponsor major sporting events. One such sponsorship was for the 1998 Winter Olympics held in Nagano, Japan.[18]

As a chaebol, Samsung Group wielded wealth that allowed the company to invest and develop new technology rather than build products at a level which would not have a detrimental impact on Samsung's finances.[19]

Samsung had a number of technological breakthroughs, particularly in the field of memory which are commonplace in most electrical products today. This includes the world's first 64Mb DRAM in 1992, 256 Mb DRAM in 1994, 1Gb DRAM in 1996.[20] In 2004, Samsung developed the world's first 8Gb NAND Memory chip and a manufacturing deal was struck with Apple in 2005. A deal to supply Apple with memory chips was sealed in 2005 and, as of October 2013, Samsung remains a key supplier of Apple components, manufacturing the A7 processors that are inside the iPhone 5s model.[21][22]
2008 to present: Consumer products
The Samsung display at the 2008 Internationale Funkausstellung in Berlin

For four consecutive years, from 2000 to 2003, Samsung posted net earnings higher than five-percent; this was at a time when 16 out of the 30 top South Korean companies ceased operating in the wake of the unprecedented crisis.[23][24 fridge refrigerator side by side water filter iran tehran import export]

In 2005, Samsung Electronics surpassed its Japanese rival, Sony, for the first time to become the world's twentieth-largest and most popular consumer brand, as measured by Interbrand.[25]

In 2007, Samsung Electronics became the world's second-largest mobile-phone maker, overtaking Motorola for the first time.[26] In 2009, Samsung achieved total revenues of US$117.4 billion, overtaking Hewlett-Packard to become the world's largest technology company measured by sales.[27]

In 2009 and 2010, the US and EU fined the company, together with eight other memory chip makers, for its part in a price-fixing scheme that occurred between 1999 and 2002. Other companies fined included Infineon Technologies, Elpida Memory and Micron Technology.[28][29][30][31][32] In December 2010, the EU granted immunity to Samsung Electronics for acting as an informant during the investigation (LG Display, AU Optronics, Chimei InnoLux, Chunghwa Picture Tubes and HannStar Display were implicated as result of the company's intelligence).[33][34]

Despite its consistent expansion, Samsung, along with its chairman Lee Kun-hee, has developed a reputation for insecurity regarding its financial stability and the potential for future crises to arise. After returning from a temporary retirement period in March 2010, Kun-hee stated that "Samsung Electronics' future is not guaranteed because most of our flagship products will be obsolete in 10 years from now."[35]

Samsung has emphasized innovation in its management strategy since the early 2000s and it again highlighted innovation as part of core strategies when it announced the Vision 2020 in which the company set an ambitious goal of reaching $400 billion in annual revenues within ten years. In order to cement its leadership in the areas of memory chip and television production, the company has invested aggressively in research and development. The company has 24 research-and-development centers around the world.

In April 2011, Samsung Electronics sold its HDD commercial operations to Seagate Technology for approximately US$1.4 billion. The payment was composed of 45.2 million Seagate shares (9.6 percent of shares), worth US$687.5 million, and a cash sum for the remainder.[36]

In the first quarter of 2012, the company became the highest-selling mobile phone company when it overtook Nokia, selling 93.5 million units compared to Nokia's 82.7 million units. Samsung also became the largest smartphone vendor as a result of strong sales of its Galaxy SII and Galaxy Note devices.[37]

In May 2013, Samsung announced that it had finally managed to test speed-enhanced fifth generation (5G) technology successfully.

In April 2013, Samsung Electronics' new entry into its Galaxy S series smartphone range, the Galaxy S4 was made available for retail. Released as the upgrade of the best-selling Galaxy S III, the S4 was sold in some international markets with the company's Exynos processor.[38]

In July 2013, Samsung Electronics forecasted weaker than expected profits for its April to June quarter. While analysts expected around 10.1 trillion won, Samsung Electronics estimated an operating profit of ₩9.5 trillion (US$8.3 billion).[39] During the same month, Samsung acquired the media streaming device manufacturer Boxee for a reported $30 million.[40]

Samsung's mobile business chief Shin Jong-kyun stated to the Korea Times on September 11, 2013 that Samsung Electronics will further develop its presence in China to strengthen its market position in relation to Apple. The Samsung executive also confirmed that a 64-bit smartphone handset will be released to match the ARM-based A7 processor of Apple's iPhone 5s model that was released in September 2013.[41]

Due to smartphone sales—especially sales of lower-priced handsets in markets such as India and China—Samsung achieved record earnings in the third quarter of 2013. The operating profit for this period rose to about 10.1 trillion won (US$9.4 billion), a figure that was boosted by memory chip sales to customers such as Apple, Inc.[22] On October 14, 2013, Samsung Electronics publicly apologized for using refurbished components from cheaper desktop computers to fix higher-end products, after the corporation's unethical business practices were exposed on the previous day by MBC TV's current affairs magazine, 2580.[42]

Samsung provided sponsorship for the 86th Academy Awards ceremony (held March 2, 2014) and, due to the use of the Samsung Galaxy Note smartphone product by host Ellen DeGeneres in a group selfie photograph that became an online viral phenomenon, the corporation donated US$3 million to two charitable organizations selected by DeGeneres. The official Samsung statement explained: "... we wanted to make a donation to Ellen's charities of choice: St Jude's and the Humane Society. Samsung will donate 1.5 million dollars to each charity."[43][44]

On April 17, 2014, Samsung had announced it was discontinuing its ebook store effective July 1, 2014 and had partnered with Amazon to introduce the Kindle for Samsung app, that will permit Galaxy device users using Android 4.0 and up to buy and read content from Amazon's catalog of periodicals and ebooks, and a free book service, Samsung Book Deals, that will allow users of the co-branded app to choose one free ebook monthly from a selection provided by Amazon.[45]

In February 2014, Barnes & Noble announced a new Nook color tablet would be released in 2014.[46] In June 2014, Barnes & Noble announced it would be teaming up with Samsung - one of the leaders in Android-based tablets - to develop co-branded color tablets titled the Samsung Galaxy Tab 4 Nook; the devices will feature Samsung's hardware, including a 7-inch display, and customized Nook software from Barnes & Noble. The first Galaxy Tab 4 Nook will begin selling in the US in August, 2014,[47] with Nook focusing on the software and content, and Samsung focusing on the hardware.[48][49] The product specs posted by Samsung indicate that, in contrast to the premium quality enhanced ereaders launched in 2012 (the NOOK HD and HD+, which "had screens and CPUs comparable to the best mid-level and premium tablets), the more budget-like features of the Samsung Galaxy Tab 4 Nook will be designed for a lower market tier (Android 4.4.2 KitKat on a 1.2 GHz quad-core Snapdragon CPU with 1.5GB RAM, Wifi, and Bluetooth, in addition to a 1.2MP front-facing camera and a 3MP rear camera, screen resolution of 1280 x 800, and a $199 retail price; roughly $80 more than comparable tablets that don't carry a Samsung brand).[50]

In reporting on Barnes & Noble's June 5, 2014 announcement that the bookseller would be would be teaming up with Samsung to develop Nook tablets, the Associated Press noted:[48]

    "Barnes & Noble says it will continue to make and sell its $99 Nook GlowLight[sic] e-readers and provide customer support."
    "The company also says it is moving its Nook employees out of its Palo Alto, Calif., offices to save money. Employees are expected to move to a smaller space in nearby Santa Clara, Calif., by July."

In Q1 2015, Samsung’s profit dropped 39% to USD4.35 billion due to heavier smartphone competition from Apple's iPhone 6 and 6 Plus, as well as a slew of Android competitors.[51]
Operations
The company focuses on four areas: digital media, semiconductor, telecommunication network, and LCD digital appliances.[53]

The digital-media business area covers computer devices such as laptop computers and laser printers; digital displays such as televisions and computer monitors; and consumer entertainment devices such as DVD players, MP3 players and digital camcorders; and home appliances such as refrigerators, air conditioners, air purifiers, washers, microwave ovens, and vacuum cleaners.

The semiconductor-business area includes semiconductor chips such as SDRAM, SRAM, NAND flash memory; smart cards; mobile application processors; mobile TV receivers; RF transceivers; CMOS Image sensors, Smart Card IC, MP3 IC, DVD/Blu-ray Disc/HD DVD Player SOC and multi-chip package (MCP); and storage devices such as optical disc drives and formerly hard disk drives.

The telecommunication-network-business area includes multi-service DSLAMs and fax machines; cellular devices such as mobile phones, PDA phones, and hybrid devices called mobile intelligent terminals (MITs); and satellite receivers.

The LCD business area focuses on producing TFT-LCD and organic light-emitting diode (OLED) panels for laptops, desktop monitors, and televisions.

Samsung Print was established in 2009 as a separate entity to focus on B2B sales and has released a broad range of multifunctional devices and printers and more.
Products
LCD and LED panels
Mobile phones
Semiconductors
Televisions
Samsung produces printers for both consumers and business use, including mono-laser printers, color laser printers, multifunction printers, and enterprise-use high-speed digital multifunction printer models.

In 2010, the company introduced a number of energy efficient products, including the laptop R580, netbook N210, the world's-smallest mono-laser printer ML-1660, and color laser multifunction printer CLX-3185.

Samsung has introduced several models of digital cameras and camcorders including the WB550 camera, the ST550 dual-LCD-mounted camera, and the HMX-H106 (64GB SSD-mounted full HD camcorder). In 2009, the company took the third place in the compact camera segment. Since then, the company has focused more on higher-priced items. In 2010, the company launched the NX10, the next-generation interchangeable lens camera.

In the area of storage media, in 2009 Samsung achieved a ten percent world market share, driven by the introduction of a new hard disk drive capable of storing 250Gb per 2.5-inch disk.[88] In 2010, the company started marketing the 320Gb-per-disk HDD, the largest in the industry. In addition, it was focusing more on selling external hard disk drives. Following financial losses, the hard disk division was sold to Seagate in 2011.

In the MP3 player segment, Samsung has launched products including the M1 MP3 player, and the world's-smallest DivX MP3 player R1.[89]

In 2014, the company announced that it was exiting the laptop market in Europe.[90]

In 2015, Samsung announced a proposal for a constellation of 4600 satellites orbiting Earth at 1,400 kilometers (900 mi) altitude that could bring 200 gigabytes per month of internet data to "each of the world's 5 billion people".[91][92] The proposal has not yet advanced to full development. If built, such a constellation would compete with previously-announced satellite constellations currently under development by OneWeb and SpaceX.[91]
Samsung Electronics
Main article: Samsung Electronics

Samsung Electronics is a multinational electronics and information technology company headquartered in Suwon and the flagship company of the Samsung Group.[80] Its products include air conditioners, computers, digital televisions, liquid crystal displays (including thin film transistors (TFTs) and active-matrix organic light-emitting diodes (AMOLEDs)), mobile phones, monitors, printers, refrigerators, semiconductors, and telecommunications networking equipment.[81] It is the world's largest mobile phone maker by unit sales in the first quarter of 2012, with a global market share of 25.4%.[82] It is also the world's second-largest semiconductor maker by 2011 revenues (after Intel).[83
]

Samsung Electronics is listed on the Korea Exchange stock-exchange (number 005930).
Design

In the early 1990s, the firm began emphasizing the importance of design in its products. Located in the company's high-rise headquarters in Gangnam (south of Seoul) the corporate design center includes more than 900 full-time designers. In 1971 there were only two designers[120] in the whole company, whose number rose to 510 in 2005.[citation needed]

The company overhauls its design over a two-year cycle. For the first year, it scrutinizes design trends of the world, followed by product strategies. It then maps out new design plans during the second year.

Since 2006, it has won as many as 210 awards from international design institutions.[citation needed] It received the iF (International Forum) and IDEA design awards. Samsung was the winner in eight categories in the 2009 IDEA awards, the company that received the most awards.[121]

In the 2010 iF Material Awards, the company won the Gold Award for five of its products including the external hard disk drive. The iF Material Awards are given by the International Forum Design GmbH of Hannover, a design award for design materials and process technologies. In 2010, the German company selected a total of 42 products in the areas of home appliance, furniture, and industrial design. Samsung won the awards in five categories including external hard disk, full-touch screen phone, "side-by-side" refrigerator, compact digital camera, and laser printer toner.[122]