جان اسنو برای اولین بار به موفقیت استفاده کلر برای ضد عفونی کردن آب در سوهو که گسترش شیوع وبا کمک کرده است. ویلیام سوپر، اکلاهما نیز استفاده می شود آهک کلر برای درمان و فاضلاب توسط بیماران حصبه در سال 1879 تولید شده است.

در یک مقاله در سال 1894 منتشر شده، موریتس Traube به طور رسمی افزودن کلرید آهک (هیپوکلریت کلسیم) به آب به آن را ارائه پیشنهاد "عاری از میکروب." دو محقق دیگر یافته Traube را تأیید کرد و مقالات خود را در سال 1895. منتشر شده تلاش های اولیه در اجرای کلریناسیون آب در یک کارخانه تصفیه آب در سال 1893 در هامبورگ، آلمان و در سال 1897 ساخته شد در شهرستان Maidstone از انگلستان برای اولین بار به کل آن بود عرضه آب تصفیه شده با کلر.

کلر آب دائمی در سال 1905 آغاز شد، زمانی که یک فیلتر معیوب شن و ماسه کند و آب آلوده به یک بیماری همه گیر تب حصبه جدی در لینکلن، انگلستان. رهبری [36] دکتر الکساندر Cruickshank هوستون کلر از آب مورد استفاده برای متوقف کردن همه گیری. نصب و راه اندازی خود را تغذیه یک راه حل متمرکز از کلرید آهک به آب تحت درمان دارد. کلر آب کمک کرد جلوگیری از بیماری همه گیر و به عنوان یک احتیاط، کلر تا سال 1911 زمانی که یک منبع آب جدید برقرار شد ادامه داشت.
کلر کنترل دستی برای مایع کلر برای تصفیه آب، اوایل قرن 20th. از کلر از آب توسط جوزف نژاد، 1918.

اولین استفاده مداوم از کلر در ایالات متحده برای ضد عفونی در سال 1908 در بونتون، نیوجرسی مخزن (در رودخانه راک اوی)، که به عنوان منبع برای جرسی سیتی، نیوجرسی خدمت گرفت.  کلر توسط اضافات کنترل از راه حل های رقیق به دست آمد کلرید آهک (هیپوکلریت کلسیم) در دوزهای 0.2-0.35 ppm است. روند درمان توسط دکتر جان L. لیل تصور می شد و کارخانه کلر زنی توسط جورج وارن فولر طراحی شده است. در طول چند سال آینده، ضد عفونی کلر با استفاده از کلرید آهک به سرعت در سیستم های آب آشامیدنی در سراسر جهان نصب شده است.

روش تصفیه آب آشامیدنی با استفاده از فشرده گاز کلر مایع توسط یک افسر بریتانیایی در خدمات پزشکی هندوستان، وینسنت B. Nesfield توسعه داده شد، در سال 1903. با توجه به حساب خود:

    آن را به من رخ داده است که گاز کلر ممکن است رضایت بخش ... اگر وسایل مناسب می تواند برای استفاده از آن پیدا شده است .... سوال مهم بعدی این بود که چگونه به ارائه قابل حمل گاز. این ممکن است به دو روش انجام: توسط میعان آن، و ذخیره آن در عروق آهن با آستر سربی، داشتن یک جت با یک کانال مویرگی بسیار خوب است، و مجهز به یک شیر آب یا یک کلاه پیچ. شیر روشن است، و سیلندر در مقدار آب مورد نیاز قرار داده است. کلر حباب، و در ده تا پانزده دقیقه در آب کاملا امن است. این روش استفاده می شود در مقیاس بزرگ، به عنوان برای چرخ دستی های آب خدمات.

ارتش ایالات متحده عمده کارل راجرز Darnall، استاد شیمی در دانشکده پزشکی ارتش، اولین نمایش عملی این در سال 1910. داد اندکی بعد، عمده ویلیام JL Lyster از وزارت پزشکی ارتش در یک کیسه کتانی برای درمان استفاده می شود یک راه حل از هیپوکلریت کلسیم اب. برای چندین دهه، روش Lyster را استاندارد برای نیروهای زمینی ایالات متحده در این زمینه و در اردوگاه باقی مانده است، اجرا در قالب آشنا Lyster کیسه (همچنین املای لیستر کیسه). این کار بنیان برای سیستم های روز در حال حاضر تصفیه آب شهری شد.

مطالب مرتبط

دستگاه تصفیه آب خانگی (زیرسینکی)

فیلتر دستگاه تصفیه آب

فیلتر بیرونی مینرال تصفیه آب یخچال ساید